13735154_288609294833678_5139851436875618067_o[1]13102817_237038233324118_400633399094593419_n[1]

Rudawy Janowickie – niewysokie pasmo górskie położone we wschodniej części Sudetów Zachodnich; Rudawski Park Krajobrazowy; niezwykle popularne góry wśród osób uprawiających wspinaczkę skałkową oraz wśród rowerzystów.

Szlaki piesze i rowerowe: propozycje na stronie: http://www.janowicewielkie.pl/index.php/turystyka-piesza-i-rowerowa.html

 

 Ruiny średniowiecznego zamku Bolczów (Janowice Wielkie) Jedna z największych atrakcji gminy Janowice Wielkie. Ruiny wznoszą się na skalistym występie, tuż nad potokiem Janówka. Zamek pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Widok, który rozpościera się z zamku na okolice zapiera dech w piersiach – warto dla niego wspiąć się  po nieco omszałych schodach.  Do zamku prowadzi  łagodna droga z Janowic Wielkich. Samochód można zaparkować na parking przy ośrodku rekreacji w Janowicach. Opcja na miłą wycieczkę na kilka godzin.

 

 

 

 

 

 Góry Sokole z licznymi skałkami granitowymi. Na Sokoliku i Krzyżnej Górze można wejść na platformy widokowe. Rozpościera się z nich malownicza panorama Karkonoszy i innych pasm górskich. Na Krzyżnej Górze od 1832 roku stoi Krzyż Marianny, wykonany na zlecenie księżnej z pobliskiego zamku w Karpnikach. Teren ten jest doskonałym miejscem do uprawiania wspinaczki skałkowej. Pierwsze kroki w wspinaczce stawiali tu Wojciech Kurtyka, Jerzy Kukuczka i Wanda Rutkiewicz.

 

 

 

 

Starościńskie Skały – niewielkie skalne miasteczko na szczycie Lwiej Góry. Jedna z najciekawszych formacji skalnych nie tylko w Rudawach Janowickich, ale wręcz w całych Sudetach Zachodnich. Można się tu zgubić w labiryncie wąskich przejść, półek skalnych, i okien. Dodatkowo jest to wspaniały punkt widokowy, z jednym z najpiękniejszych widoków na północną część Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich.  Jest to również doskonałe miejsce do uprawiania wspinaczki skałkowej.

 

 

Dolina Pałaców i Ogrodów – ponad dwadzieścia obiektów pałacowych z pięknymi parkami, prawdziwa perełka Kotliny Jeleniogórskiej. Na szczególną uwagę zasługują Pałac w Wojanowie, Łomnicy, Karpnikach czy Mysłakowicach. Z Domu w Dolinie najlepiej wybrać się do okolicznych pałacy na rowerach. Trasa o umiarkowanej trudności. Wycieczka na pół dnia lub na cały, jeśli chcemy spokojnie pochodzić po pałacowych parkach, zatrzymać się gdzieś na jedzenie… Do zwiedzania udostępniony jest pałac w Łomnicy. Więcej informacji na: http://www.dolinapalacow.pl/

 

 

 

 

 

 

 

Kolorowe jeziorka  – Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice – trzy niewielkie jeziorka (Purpurowe, Błękitne i Zielone), które są pozostałością po wyrobiskach dawnej kopalni pirytu. Występujące w wodzie związki chemiczne (m.in. pirytu i miedzi) zabarwiły wody jeziorek na purpurowo, zielono i błękitnie. Stąd też nazwy trzech jeziorek. Przez teren Kolorowych Jeziorek przebiega ścieżka dydaktyczna „Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka”. Do Jeziorek jedzie się samochodem ok.15-20 minut z Domu w Dolinie. Na miejscu można zaparkować na płatnym parkingu.